KAZA YAPILINCA NELER YAPILMALI NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Kaza yaptığımda ne yapmam gerekiyor? Kaza sonrasında hangi işlemleri yapmalıyım? gibi sorular sürücüler için önemli konuların başında gelir. Her sürücünün, bir kaza anında neler yapması gerektiğini, tespit tutanağının nasıl doldurulacağını bilmesi gerekir.

Bu sayede kaza ve hasar durumlarında daha hızlı ve doğru davranabilir. Bu sebeple kaza yaptığımda ne yapmam gerekiyor? sorusuna karşılık olarak kaza sonrası işlemleri için merak edilenleri bir araya getirdik.

Kaza Yaptığımda Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşamadığınız takdirde veya aşağıdaki hallerde 155 veya kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber vermelisiniz!..

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağının Doldurulmayacağı Haller
Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

Yukarıdaki nedenlerle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız.
Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.
Araç çalışmıyorsa ve kasko poliçenizin asistans hizmeti varsa çekici için asistans şirketini aramalısınız.
Hasar İhbarı Yapılması
Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir. Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.
Kaza zaptı işleminden sonra aracı, anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarını yapabilmek için aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekir.

Poliçe fotokopisi,
Kaza Tespit Tutanağı,
Alkol raporu,
İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,
Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
Hasara ait fotoğraflar,
Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
Araç Sigortalarının Önemi!
Kaza anında aracınızın kaskosu ve trafik sigortası yoksa maddi açıdan oldukça büyük bir maliyete katlanmanız gerekebilir. Trafik sigortası sayesinde karşı tarafın ve üçüncü kişilerin masrafları karşılanırken kasko ile de kendi aracınızı güvence altına alabilirsiniz.